איתור ליקויי בניה - מטרופולין גרופ

איתור ליקויי בניה

בשעה טובה החלטתם לרכוש נכס למגורים!

בין אם מדובר בדירה חדשה מהקבלן ובין אם מדובר בדירה יד שנייה, רצוי מאוד שתבחנו טוב טוב את המבנה על כל חלקיו. 

בכל בניה חדשה של נדל"ן למגורים, עלולים להתפתח בשנים הראשונות, מגוון ליקויים שמקורם בעיקר בתזוזות הקרקע שמתחת למבנה והתבססות ראשונית של המבנה.

אך מעבר לליקויים הללו (בשלד הבניין) שבמידה ורכשתם דירה חדשה מקבלן, הם תחת אחריותו לאורך תקופה הנעה בין שנה 1 ל-7 שנים (בהתאם לסוג הליקוי), ישנם לא מעט ליקויים בטיחותיים, פונקציונליים וקוסמטיים שעלולים להתפתח בנכס חדש ועל אחת כמה בנכס שגרו בו כבר לפניכם.

עוד מידע על נושא מסגרת אחריות הקבלן על נכס שבנה ומסר ללקוח, תוכלו לקרוא בחוק מכר הדירות של משרד הבינוי והשיכון

מהי בדיקת ליקויי בנייה ?

איתור ליקויי בנייה זה למעשה שם נרדף לשירותי בדק בית.

זוהי בדיקה שבמהלכה מגיע לדירה איש מקצוע מענף הבנייה- לרוב מהנדס מוסמך, אשר בודק את כל מרכיבי ומערכות הנכס, קרי: מערכת המים, תשתית חשמל, איטומי קירות ותקרות, טיב ותקינות המרצפות, חיפויי הקירות, מעקות, גג, חלונות ועוד.

הבודק בוחן שחומרי הגלם של המבנה, הינם אמידים ויחזיקו בבטחה לאורך זמן, שהמערכות השונות (כמפורט למעלה) תקינות ושבשורה התחתונה, הנכס עומד בתקנים השונים שנקבעו בחוק הישראלי.

מה מאפיין ליקויי בנייה?

עיקר הבעיה באיתור עצמי של ליקויי בנייה בעיניים לא מקצועיות, הוא שבנוסף לידע מקצועי שמתבקש בכל מיני מערכות המרכיבות את מבנה המגורים, בהרבה מקרים לא תוכלו לזהות מגוון ליקויים ב"עיניים רגילות" שאינן מקצועיות.

כלומר, יש מכלול רחב של תקלות ופגמים העלולים להופיע בתוך הקירות / תקרות / צנרת וכד', אשר ניתן לחשוף אותם רק באמצעות מכשור מתאים וידע מקצועי רלוונטי. 

מתי מומלץ לערוך בדיקת ליקויי בנייה?

אז הסברנו על מהות הבדיקה לגילוי ליקויי בנייה, אך אנו בטוחים שכעת אתם שואלים את עצמכם, האם במקרה שלכם, נדרשת בדיקה זו או במילים אחרות: באלו מקרים כדאי לבצע איתור ליקויי בנייה?

תשובתנו לשאלה מתבקשת זו, היא: ברוב המקרים כדאי! לפני רכישת דירת יד שנייה וגם בדירה חדשה לגמרי.

בכל הנוגע לנדל"ן מיד שנייה (במיוחד), בדק בית מומלץ ביתר שאת וכדאי שתזמינו את המומחה בתחום, כבר בשלב הראשוני של גיבוש חוזה המכר בין בעל הנכס לבינכם (משמע עוד בשלב זיכרון הדברים). אם לא תבצעו את בדיקת איתור ליקויי הבנייה, טרום הרכישה של דירת יד שנייה, אתם עלולים לקנות "חתול בשק" ואם תגלו בהמשך הדרך, ליקויים משמעותיים בנכס – אתם תצטרכו לשאת בעול ההוצאות (שעלולות כמובן להיות מאוד כבדות) בעצמכם, ללא נשיאת אחריות מצד המוכר.

איתור ליקויי בנייה ובלאי בעקבות שימוש קודם בנכס טרום הרכישה, יאפשר לכם לתלות את רכישת הדירה בתיקון הפגמים על חשבון מוכר הנכס או לחליפין, במידה ויימצאו ליקויים חמורים, אף לרדת מרכישת הדירה ולהימנע מאי נעימויות והוצאות דרמטיות בהמשך.

במקרה של רכישת דירה יד 1 מקבלן, המצב שונה מפני שאתם מצפים שיימסר לכם נכס במצב מושלם מבחינת תקינות המערכות השונות ומבחינה קוסמטית. כאמור קודם לכן, הקבלן שמסר לכם את מבנה המגורים, מחויב  לפעול על פי חוק על פי חוק מכר הדירות, שמכריח אותו לתקן שורה רחבה מאוד של ליקויים ופגמים אשר אינו יכול להוכיח שקרו בעקבות שימוש בלתי סביר של הקונה במערכות הנכס. כן אתם רוצים שבדיקת ליקויי הבנייה תעשה כמה שיותר מוקדם.

דו”ח איתור ליקויי בניה – הדרך הבטוחה להבטיח דירה תקינה

בשנים האחרונות, עם האצת הבנייה ביישובי ישראל, (המאופיינת בפרויקטים מאסיביים של רבי קומות) ורצון מצד חברות הבנייה והקבלנים, לחסוך בטיב בחומרי הגלם, כוח האדם ובקרת האיכות של הדירות, נחשפים בעיני רוכשי דירות רבים (ובעקבות כך לעיתים גם בתקשורת) מקרים רבים של ליקויי בניה חמורים, המובילים לחוויית מגורים קשות ולעימותים משפטיים מול סוללות עורכי הדין מטעם הקבלנים.

בודק מוסמך, מטעם חברת בדק הבית ששכרתם את שירותיה, צריך לערוך עבורכם בחינה מדוקדקת של הנכס ולסכם אותה בצורת דוח ליקויי בנייה – אותו אתם צריכים להעביר לקבלן. באחריותכם להעביר אותו לקבלן. דוח בדיקת ליקויי הבנייה בנכס, מהווה "רשימת משימות" ביצוע מול הקבלן (או מוכר הנדל"ן במקרה של דירה יד שנייה), לדברים שנמצאים תחת אחריותו ועליו לתקן. במידה ובמקרה של מסירת דירה חדשה, הקבלן לא יבצע את רשימת הסעיפים מדו"ח ליקויי הבנייה, הינו מסתכן בתביעה משפטית, שכן דוח זה אם נכתב בידי איש מקצוע מוסמך, הוא קביל משפטית. 

לסיכום

מתוקף חשיבותו של איתור ליקויי בנייה לפני מהלך כה גדול של רכישת דירה – חדשה מקבלן או יד שנייה, לא תרצו לשכור את שירותיה של חברת בדק בית ופיקוח בנייה, אשר אנשיה אינם מחזיקים בניסיון עשיר בענף הבנייה ואינם מומחים מהשורה הראשונה בביצוע בדיקות מסוג זה.

חברת מטרופולין גרופ – בדק בית ופיקוח הנדסי, היא בעלת ניסיון רב שנים בשטח – משלב החפירה הראשונית באתר הבנייה ועד למסירת המפתח ללקוח.

אצלנו במטרופולין גרופ, הלקוח יחס אישי וליווי לאורך כל תהליך איתור הליקויים ובדק הבית

אנו נעלה עבורכם על הכתב, את כל הכשלים הטכניים והפגמים שיכולים להתחבא בקירות הנכס ונגיש לכם אותו מפורט וברור, כדי שתהיה לכם את האינדיקציה הברורה ביותר לגבי מצב הנכס ותוכלו להחליט האם שווה לכם לרכשו ובאלה  תנאים, כמו גם כדי שיהיה לכם מסמך משפטי מחייב, להציג אותו לקבלן, עבור תיקון הליקויים שבאחריות – על בסיס חוק מכר הדירות או כראייה משפטית במקרה בו אתם נאלצכם לתבוע נזקים על ליקויים שנתגלו בנכס ואין גורם שלוקח עליהם אחריות. 

מה ייבדק על ידינו?

אנו נבצע: בדיקת ליקויי בטיחות (בשלד המבנה, חיפויי קירות, תקרה וכו'), איתור ליקויי מערכות חיוניות לבית (אינסטלציה, חשמל, מים, תקשורת), בחינת פגמים אסתטיים (טיח, רצפות, נגרות, חיפויי קירות ועוד),
בדיקת שיפועים בגג, במרפסת ובמקלחות ועוד.

לבירורים נוספים והזמנת בדיקת ליקויי בנייה, צרו קשר

שאלות שכיחות בנושא איתור ליקויי בנייה

הליקויים שניתן למצוא בענף הבנייה, מחולקים ל-3 סוגים מרכזיים:

  1. ליקויים אסתטיים- הפוגעים בנראות
  2. ליקויים בתשתית ובמערכות הבית -הפוגעים באיכות החיים בנכס.
  3. ליקויים בטיחותיים- ביסודות הבית ובמערכות הפונקציונליות השונות, הפוגעים בביטחון האישי של יושבי הבית, עד לרמת סכנת חיים ממשית.

כל הליקויים הנ"ל הם בגדר מפגע שעשוי להדיר שינה מעינינו ומכולם ניתן להימנע באמצעות בדק בית מקצועי מוקדם – טרום רכישת הנכס למגורים, אך כמובן שקבוצת הליקויים הבטיחותיים, היא האקוטית ביותר.

רבים מן האלמנטים המשולבים בבניינים ובבתי מגורים, מחוייבים לעמוד בתקני בטיחות הקבועים בחוק הישראלי ויש לוודא שאלה מבוצעים כיאות.

במידה והשכלתם להזמין את שירותיה של חברת בדק בית עבור איתור ליקויי בניה, הרי שהמומחה אמור למסור לכם בסיום הבדיקה היסודית, דו"ח מפורט הכולל את כל הליקויים שנמצאו במבנה ואת סדרי הגודל של העלויות שיהיו עבור תיקון הממצאים. לאחר שהדוח נמסר לידיכם, מה שאתם צריכים לעשות, זה למסור אותו לקבלן (במקרה של רכישת נכס חדש מקבלן) או למוכר הנכס (במקרה של רכישת נכס מיד שנייה). במקרה של נכס מיד ראשונה, זה באחריות הקבלן לבצע את כל התיקונים הנדרשים, כפי שנמצאו בדו"ח הליקויים. במידה ומסיבה מסוימת סורבו הדרישות לביצוע תיקונים, דעו כי אתם יכולים לקחת את הדו"ח כראייה קבילה בבית המשפט, לזכויותכם מול הקבלן. במקרה של רכישת נכס מגורים מיד שנייה, אתם יכולים לנקוט באחד מ-3 אפשרויות ריאליות:

  1. ביצוע קיזוז עלויות התיקון המוערכות ממחיר הנכס
  2. דרישה מבעל הנכס, לבצע את התיקונים כתנאי מוקדם לרכישת הדירה/בית.
  3. ויתור על העסקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *